Uchwałą Rady Miejskiej w Wolsztynie Pan Jan Koziołek został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Gminy Wolsztyn". Podczas uroczystej akademii obchodów 106. rocznicy Wyzwolenia Wolsztyna w Powstaniu Wielkopolskim w dniu 5 stycznia 2025 wyróżnienie odebrał jego syn, Marcin Koziołek.
Jan Koziołek (ur. 1 grudnia 1951 r., zm. 7 lipca 2024 r.)
Jan Koziołek, urodzony 1 grudnia 1951 roku w Wolsztynie, był wybitnym działaczem społecznym i samorządowym, który znacząco przyczynił się do rozwoju lokalnej społeczności.
Edukację rozpoczął w Szkole Podstawowej w Wolsztynie, którą ukończył w 1965 roku. Już wtedy aktywnie działał w drużynie harcerskiej i szkolnym kole sportowym. Następnie kontynuował naukę w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym, które ukończył w 1969 roku. Jego pasja do sportu skłoniła go do podjęcia dalszej nauki w Studium Nauczycielskim w Gorzowie Wielkopolskim na kierunku wychowanie fizyczne i biologia.
Po ukończeniu studiów, Jan Koziołek rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Tuchorzy, a następnie w Szkole Podstawowej nr 3 w Wolsztynie, gdzie uczył wychowania fizycznego i biologii w latach 1971-1977. W 1977 roku objął stanowisko kierownika biura Cechu Rzemiosł Różnych w Wolsztynie, które piastował do 1990 roku. W tym czasie oddano do użytku nowo wybudowany „Dom Rzemiosła” oraz postawiono pomnik upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja, a miejsce to nazwano placem 3 Maja.
Jan Koziołek, wraz z Kazimierzem Żurkiem, zredagował Kronikę Rzemiosła Wolsztyńskiego oraz opracował monografię wolsztyńskiego rzemiosła. W 1990 roku rozpoczął pracę w samorządzie miejskim, pełniąc funkcję wiceburmistrza, a od 1992 do 1998 roku burmistrza Wolsztyna. Był również radnym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz wiceprzewodniczącym Komisji Planowania Przestrzennego, Infrastruktury i Ochrony Środowiska.
Jan Koziołek był współtwórcą reaktywowania Muzeum Roberta Kocha w Wolsztynie, które obecnie jest połączone z Muzeum Regionalnym im. Marcina Rożka. Był inicjatorem utworzenia Stowarzyszenia Naukowego im. Roberta Kocha, nawiązując bezpośredni kontakt z Instytucjami im. Roberta Kocha w Berlinie i Bonn. Stowarzyszenie to skupia uczonych z zakresu nauk medycznych z Polski i Niemiec, głównie z Poznania, Berlina i Bonn.
Jan Koziołek był również inicjatorem i organizatorem licznych sesji naukowych i sympozjów odbywających się w Wolsztynie. Uczestnicy tych wydarzeń wzbogacali zbiory muzeum, przekazując cenne eksponaty, w tym dokumenty i kserokopie od instytutów z Berlina i Bonn.
Jego działalność obejmowała także rozbudowę i modernizację infrastruktury komunalnej w Wolsztynie oraz okolicznych wsiach. Za jego kadencji rozbudowano gminną oczyszczalnię ścieków oraz wybudowano wysypisko odpadów komunalnych w Powodowie, spełniające normy europejskie. Był zaangażowany w utworzenie Zakątka Dendrologicznego i Leśnej Ścieżki Dydaktycznej w Dolinie Dojcy, a także w renowację parków pałacowych w Chorzeminie, Powodowie, Gościeszynie, Wroniawach i Wolsztynie.
Jan Koziołek był inicjatorem i organizatorem Dni Wolsztyna, które zyskały szeroką renomę i przyciągały gości spoza powiatu. Wprowadził zwyczaj witania Nowego Roku na Rynku Wolsztyna z przemówieniem burmistrza i fajerwerkami. Był również współzałożycielem Stowarzyszenia Miłośników Starych Parowozów.
Jednym z jego największych sukcesów było ponowne utworzenie powiatu wolsztyńskiego i przyłączenie go do województwa wielkopolskiego. Rada Miejska dwukrotnie podjęła uchwałę w tej sprawie w 1993 i 1995 roku, a Jan Koziołek skutecznie realizował te decyzje jako burmistrz.
Za swoją pracę zawodową i społeczną został odznaczony Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką im. Jana Kilińskiego, Honorową Odznaką „Zasłużony dla Województwa Zielonogórskiego”, „Złotą Pieczęcią Głosu Wolsztyńskiego” oraz Medalem im. Roberta Kocha. W 1996 roku gmina Wolsztyn została laureatem konkursu „Najbardziej ekologiczna gmina w Polsce”, a nagrodę odebrał z rąk prezydenta Lecha Wałęsy.
Jan Koziołek ożenił się z Marią Gwiazdowską, pochodzącą z rodu słynnych kamieniarzy. Jej dziadek, Stanisław Gwiazdowski, wybudował na cmentarzu pomnik powstańcom wielkopolskim, a ojciec wzniósł pomniki na Cmentarzu Oficerów Radzieckich, współpracując z rzeźbiarzem E. Przymuszałą i inż. E. Domagalskim.
Syn Jan Koziołka, Marcin, oraz jego synowa Kamila, są absolwentami Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W 2003 roku urodziła im się córka Rozalia, a w 2008 roku syn Maksymilian.
Jan Koziołek dzięki swojej pracy i zaangażowaniu bez wątpienia przyczynił się do rozwoju Gminy Wolsztyn, wobec czego zasadnym jest przyznanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Wolsztyn”.